Pomůcky dentální hygienistky

    Zubní kartáček: Výběr správného kartáčku je základem pro správné čištění chrupu. Je důležité si uvědomit, zda se kartáček dostane do nesnadno přístupných míst, a proto se při výběru zaměřujeme na rukojeť, hlavici a vlákna. V zásadě platí, že kartáček by měl být měkký, hustý, rovně zastřižený s malou pracovní hlavou. Správná technika čištění spočívá v přiložení kartáčku pod úhlem 45° tak, aby se polovinou vláken dotýkal zubů a druhou polovinou dásní. Při této poloze kartáčku se provádějí drobné krouživé pohyby bez přílišného tlaku.

    Ortodontický kartáček: Je variantou klasického zubního kartáčku. Je upraven tak, že střední řada vláken je zkrácená. U pacientů s pevným ortodontickým aparátem může nahradit klasický kartáček. Je vhodné se o jeho použití poradit s ošetřujícím ortodontistou. Tvar tohoto kartáčku svádí k horizontálnímu čištění. Je nutné i s tímto typem kartáčku čistit pomocí drobných krouživých pohybů pod úhlem 45°.

    Mezizubní kartáček: Slouží k odstraňování zbytků potravy a zubního plaku z mezizubních prostor. Velikost mezizubních prostor se liší. Proto je potřeba používání mezizubních kartáčků konzultovat s lékařem nebo dentální hygienistkou, kteří velikost prostor individuálně změří a navrhnou vhodnou velikost kartáčků. Mezizubní kartáček se zavádí do mezizubního prostoru pod úhlem 45° lehkým krouživým pohybem cestou nejmenšího odporu. Kartáček se zavede v celé délce a stejným způsobem se vytáhne. Jedno protažení správně zvoleným kartáčkem je dostačující.

    Jednosvazkový (solo, single) kartáček: Čistí každý zub zvlášť, proto představuje nejefektivnější pomůcku. Jeho používání je potřeba dobře natrénovat před zrcadlem. S tímto kartáčkem je možné čistit zuby celkově. Je velmi vhodný na čištění posledních zubů v oblouku (stoliček), fixních ortodontických aparátků, implantátů a na dočištění hůře dostupných míst. Kartáček se přikládá k okraji dásně, jeho vlákna se lehce zavedou pod dáseň a následují lehké vibrační pohyby. Vlákna kartáčku by neměla být na dásni, aby ji nezraňovala.U pacientů s pevnými rovnátky lze tímto kartáčkem pečlivě vyčistit povrch zubu kolem ortodontického zámku.

    Škrabka na jazyk: Odstraňuje bakteriální povlak z jazyka a účinně čistí jazyk.

    Dentální nit: Používá se k odstraňování zubního plaku z obtížně přístupných mezizubních prostorů, které zubní kartáček nedokáže dokonale vyčistit. Existuje více druhů zubních nití, např. voskovaná, nevoskovaná, fluoridovaná, s příchutí nebo tzv. super flossy. Zubní nit se používá následujícím způsobem: utrhněte zubní nit dlouhou asi 40 cm, většinu nitě obtočte okolo prostředníčků na každé ruce. U horních zubů použijte k vedení nitě palec a ukazováček a opatrně zaveďte mezi zuby a pod dáseň tak, abyste neporušili dásně při překonání bodu kontaktu mezi zuby. Nit ohněte kolem krčků zubů a stíravými pohyby nahoru a dolů odstraňte zubní plak. Takto čistěte každý zub zvlášť.

    Zubní pasty a ústní vody: Podporují mechanické odstranění plaku, zbytků potravy a pigmentů. Většina past obsahuje fluoridy, které příznivě působí na sklovinu zubů. Některé zubní pasty obsahují látky, které snižují citlivost zubů. Ústní vody ovlivňují složení mikrobiální flóry v dutině ústní. Obecně se zubní pasty a ústní vody považují za podpůrný prostředek, který doplňuje účinek pečlivého mechanického čištění zubů.

    Veškeré pomůcky pro Vaší dentální hygienu je možno zakoupit v naší ordinaci!